Termín porodu, věc nejistá


Oznámily jste rodině a blízkým, že čekáte miminko, a všichni kolem vás touží zapsat si do svých kalendářů datum vašeho porodu? Nebo jste již na konci těhotenství a odpočítáváte poslední dny do všemi netrpělivě očekávaného termínu? Věděly jste, že v den termínu porodu se rodí pouze čtyři procenta dětí?

„A kdy máš termín?“


Toto bývá většinou první otázka, kterou vás vaši příbuzní, přátelé a vlastně kdokoli, kdo zjistí, že jste těhotná, obšťastní často ihned po gratulaci k vašemu jinému stavu. Prozrazením vašeho termínu porodu se však můžete později, v období blížícího se porodu, vystavit určitým více či méně nepříjemným situacím. Jakmile se bude tento termín blížit, lidé kolem vás začnou velmi pravděpodobně počítat dny, které do tohoto posvátného data budou zbývat. Kdokoli, komu zavoláte, zvedne telefon se slovy: „Co? Už rodíš?“ Časem pak můžete mít pocit, že se fráze jako „Tak už se ti to blíží, že?“ a „Jé, ty jsi ještě celá?“ stávají něčím jako vaším druhým jménem nebo přezdívkou.
Lidé kolem se prostě nebudou moci dočkat toho, až přijde ten slavný den D a vy porodíte.  A je možné, že tak i vy sama začnete datum svého porodu netrpělivě očekávat, až nakonec obrečíte každou z vašich těhotných kamarádek, která bude mít to štěstí a porodí své miminko dříve než vy (a to dokonce i když měla termín až po vás!).

Po termínu…


Jakmile pak váš termín porodu proběhne a vy se začnete od tohoto všemi zbožňovaného data vzdalovat, aniž byste porodila, s největší pravděpodobností zakusíte od vašeho okolí také panickou hrůzu z toho, že by mohlo takovéto (domnělé) přenášení miminku nějak ublížit. S tímto názorem se nejspíš setkáte nejen u většiny vašich blízkých, ale často i u samotných lékařů. Může se tak stát, že se sama začnete všemi možnými silami snažit miminku na svět pomoci dříve, než je na to samo připravené. Začnete se shánět po osvědčených babských radách, jak porod vyvolat, nebo se rovnou vrhnete do porodnic a budete žádat vyvolání porodu (můj vlastní případ u prvního porodu :-)). Jakékoli vyvolávání ale nemusí porod ovlivnit vždy vyjít úplně dobře...
Je ale více než pravděpodobné, že si ve skutečnosti veškerý tento stres můžete v klidu ušetřit a že byste těmto nejrůznějším vyvolávacím metodám a jejich negativním účinkům vystavovala sebe i své miminko předčasně, a nebo rovnou úplně zbytečně.

Jak dlouhé je těhotenství?


Termín porodu se běžně počítá tak, že lékař (nebo internetová kalkulačka :-D) připočte k datu začátku vaší poslední menstruace přesně 280 dní. A tím vám určí přesný termín porodu (a ten pak ještě potvrdí či upřesní ultrazvukovým vyšetřením). Po tomto datu (tj. 40+0 tt) se vám pak bude jakýkoli další den těhotenství počítat jako přenášení a po deseti dnech (a často i dříve) vám bude nabízeno (či spíše vnucováno) vyvolání porodu.
Takto „tradičně“ vypočítaný termín porodu je ale přitom pouze odhadem. Přesně v tomto termínu porodí jen zhruba čtyři procenta žen. V deseti dnech po tomto datu pak porodí kolem 70 procent žen.
Dříve byl tento jev přičítán nesprávnému výpočtu termínu porodu. Žena totiž může mít různě dlouhý cyklus, ovulovat může tak, jak se jí to zrovna hodí, a k početí tedy může dojít často mimo předpokládané datum.
Vědci však zkoumali tuto záhadu dále. Výzkumní pracovníci z Národního institutu environmentálních věd (NIEHS) byli schopni přesně určit moment, kdy ženy otěhotněly, a to odebíráním vzorků moči denně. Tak poté mohli sledovat přesnou délku jejich těhotenství. Ve skupině 125 sledovaných žen činil průměrný počet dní ode dne početí po den porodu 268 dní, to je 38 týdnů a dva dny, přičemž se ale délka jednotlivých těhotenství lišila až o 37 dní. Tento výzkum potvrdil, že se délka těhotenství opravdu může přirozeně různit, a to v rozmezí až pěti týdnů (tj. od 37 týdnů až po 42 týdnů). Výsledky tohoto výzkumu byly publikovány v časopise Human reproduction.
Podle The Royal College of Midwifes (RCM), profesní organizace britských porodních asistentek, tento výzkum jen potvrzuje zkušenosti profesionálů, totiž to, že je každá žena jiná. Mervi Jokinen, profesní poradce z této organizace, se k tomu vyjádřila takto: „Nemyslím si, že by lékaři a porodní asistentky měli přestat ženám termíny porodu určovat. Mělo by jim být ale vždy vysvětleno, že jde pouze o odhad a že se skutečná délka jejich těhotenství může značně lišit, jak to ukazuje tento výzkum i naše zkušenosti.“ Poskytovatele péče vyzvala také k opatrnosti při doporučování umělého vyvolání porodu z důvodu přenášení. Je asi vhodné dodat, že se v Británii jako přenášení běžně počítají právě až dny po ukončeném 42. týdnu (42+0 tt).

Co tedy dělat?


Především důvěřujte sobě, svému tělu a hlavně – svému miminku, že se narodí v ten pravý čas, až bude připravené. Termín porodu jako jeden jediný určitý den v kalendáři berte opravdu pouze jako datum čistě orientační. Zůstávejte tedy v klidu :-)
Nabízí se otázka, zda jej vůbec příbuzným a známým sdělovat a zbytečně se tak stresovat (viz výše uváděné nevýhody tohoto počínání), nebo všem oznámit například jen očekávaný měsíc porodu, případně s přiblížením „začátkem/koncem/někdy v průběhu“.
Jedna má dobrá přítelkyně, mimochodem porodní asistentka, mi dala kdysi skvělou radu: vzít podle menstruace vypočtené datum, přičíst k němu cca 14 dní navíc a lidem v okolí udávat jako termín porodu až toto datum.
Pokud svému okolí očekávaný termín porodu sdělit chcete i tak (nebo už jste to udělala a teď se děsíte, co vás tedy čeká za muka), možná by stálo ještě dovysvětlit jim tuhle maličkost, a sice že termín porodu je opravdu věc nejistá :-)


Žádné komentáře:

Okomentovat